Limitleri Kaldır Doğa Kampı

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Birlikte Kurumsal Hibe Programı kapsamında desteklenen “Limitleri Kaldır Kampı” 2-5 temmuz tarihlerinde Kırklareli İğneada Longoz Ormanlarında gerçekleştirildi.

IMG_5618
Kamp alanımızda toplu halde ekip fotoğrafı

10 görme engelli, 10 gören genç ile eğitmen ve organizasyon ekibi dahil 27 kişinin yer aldığı kampta herkes için erişilebilir doğa aktiviteleri tasarlandı.

Uygulamalı gerçekleşen bu aktiviteler sayesinde herkes için erişilebilir doğa aktiviteleri konusunda deneyim kazanıldı.

IMG_5381
Katılımcılarımız ile tanışma ve kaynaşma oyunları oynuyoruz

İlk defa pratik edilen bu kampta edinilen kazanımlar bir sonraki kamplar ve aktiviteler için referans olacağını düşünüyoruz.

Kamp tarihinden bir gün önce Kırklareli Doğa Koruma ve Milli Parklar’da Müdürlüğü’nden temin edilen çadırlar katılımcıların erişilebilir kullanımı için konumlandırıldı. Kampın buluşma gününde ise hep birlikte yemek yenip çadırlara yerleşim yapıldı. Açıkçası ilk gün biraz tedirgin olsak da sorunsuz bir şekilde yerleşim ve ihtiyaçlar karşılandı.

IMG_5364
Yemeklerimizi kamp ateşinde pişirip ateş başında hep birlikte yiyoruz

Bu tamimiyle katılımcıların bir arada katılımcı bir şekilde yönlendireceği bir kamp olduğundan yemek hazırlanması, bulaşık yıkanması, aktiviteler hep birlikte yürütüldü.

İlk gün kahvaltının ardından tanışma ve kaynaşma oyunlarının ardından doğa ile ilişkilerimizi kuvvetlendiren toprak elementi yürüyüşü ile doğa yürüyüşü deneyimi birleştirilip pratik edildi. Sonrasında Eğitimde Görme Engelliler Derneğinden Oğuzhan katılımcılara görme engelliler ile çalışma deneyimleri paylaşımı gerçekleştirildi. Akşam ise kamp ateşi etrafında katılımcılarımız yeteneklerini paylaştılar.

IMG_5457
Toprak elementi çalışması ile doğa yürüyüşü deneyimliyoruz

Tamamen doğanın zaman algısı üzerinden hareket edilen kampın ikinci gününde topraktan heykel yapımı, doğaçlama dans ve hareket atölyesi gerçekleştirildi.

IMG_5565
Genco Gülan ile topraktan heykel çalışması yapıyoruz

Güneş batmadan önce Mert gölünde tüm katılımcılarımızın deneyimlediği kano aktivitesi yapıldı.

IMG_5842
Kano aktivitesi sonrası küreklerimizle birlikte bir ekip fotoğrafı çekildik

Yine ateş başı şarkılar türküler doğanın seslerine karışarak şenlendirdi kampımızı.

IMG_5850
Ergün Bacak ile kuş türlerini sesleri ile tanımlıyoruz

Son günün sabahında Ergün Bacak Beyin eşliğinde seslerden kuş tanımlanması üzerine bir çalışma yapılarak doğada kuş seslerinden tür tanımı deneyimleme şansımız oldu. Bu sayede katılımcılarımız çevremizde öten pek çok kuşu tanımlama şansını yakaladılar.

IMG_0138
Mert Gölünde katılımcılarımız ile kano yapıyoruz

Böylesi verimli geçen bir etkinlikte organizasyonda görev alan eğitmen ve hazırlık ekibine, bize ekipman konusunda desteğini esirgemeyen Kırklareli Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğüne, işbirliği için Eğitimde Görme Engelliler Derneğine, tesis kullanımı için Pan İğneada işletmesine, Kano aktivitesi için bizlere destek olan yerel rehber Halil İbrahim Aydın Bey’e ve gönüllülerimize teşekkür ederiz.

Bu gibi etkinliklerin organizasyonu konusunda elimizden geldiği kadar diğer kurumlara da destek olmak isteriz. Lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz.

Etkinlik Fotoğrafları için tıklayınız

Doğaya Dönüş Derneği

About Selçuk Aslan

someone who respects gaia

Bir yanıt yazın