Şiddet Varsa Biz Yokuz Tematik Doğa Yürüyüşü

Bu yürüyüş Kırklareli Üniversitesi Toplum Gönüllüleri Kulübü ”Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” projesi kapsamında tasarlanmıştır. Bu bağlamda yürüyüş Flört Şiddeti üzerine eğilerek bireylerin bu alanda tanımlama yapması ve mücadele etmesi üzerine farkındalık yaratmayı hedeflemiştir. Flört şiddeti, toplumsal cinsiyet güç eşitsizliğinden kaynaklanan bir şiddet biçimidir. Tehdit, kısıtlama ve baskı içeren her türlü davranışlar flört şiddeti olarak tanımlanır. Flört şiddeti bir ilişkide çift taraflı olarak görülebilir ancak erkek egemen sistemde, eril bir bakış açısından ve güçlü – güçsüz ilişkisi üzerinden sistemli bir biçimde kadına yönelik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bireylerin flört şiddeti üzerine tanımlama yapamaması bu durumu kabullenme ve ”normal” olarak kabul etmesi gibi sonuçlar doğuruyor. Beraberinde bu algı toplumsal cinsiyet eşitsizliği bazında toplumsal olarak bir şiddet türünün farklı isimler altında kabul edilmesi gibi negatif sonuçlar ortaya çıkarıyor. Başka bir başlık olarak şiddete maruz kalan bireylerin mücadele yolları üzerine kapsamlı bilgi sahibi olmaması sürdürülür bir dezavantajlılık doğuruyor. Bu süreç farklı şiddet biçimleri halinde bireylerin hayatını olumsuz etkilemekle beraber kadın cinayetlerinde de önemli bir etken. Biz gençler tamda bu noktada bireylerin şiddeti tanımlaması ve mücadele etmesi alanında desteklenmesini çok önemli buluyoruz.

“Şiddet Varsa Biz Yokuz Tematik Doğa Yürüyüşü” bu alanda farkındalık yaratarak değişimin bir parçası olacaktır. Katılımcıları pozitif ayrımcılık ilkesi dikkate alınarak belirlenmiştir. Rota boyunca dinlenme noktalarında ortak konuşma alanları yaratılmış. Konu üzerine kaynaştırma oyunları ile temaya vurgu yapılmıştır.

Doğa yürüyüşü organizasyonu Doğaya Dönüş Gençlik ve Spor Kulübü Derneği ve Kırklareli Üniversitesi Doğa Sporları Kulübü ile ortak belirlenen Kapaklı Kuzulu arasında Istrancanın Pınarları rotasında yapılmıştır. 13.05.2017 Cumartesi saat 9:00 Dingiloğlu Parkından Hareket ile başayan etkinliğimiz 18:00 te Kırklareli ne dönülerek tamamlanmıştır.

Yürüyüşün gerçekleşmesi ve imkanı kısıtlı tüm gençlere ulaşmasını sağlayan Kırklareli Belediye Başkanlığı na verdiği desteklerden dolayı teşekkür ederiz. Albümün tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

About Selçuk Aslan

someone who respects gaia

Bir yanıt yazın