Karadere Armağan Köyleri Doğa Yürüyüşü

Doğaya Dönüş Derneği Karadere Armağan köyleri arasında Reslere yürüdü.

Yılın son dolunayı 3 aralık tarihinde çok keyifli bir havada 18 km lik bir doğa yürüyüşü gerçekleştirdik.

  

Yürüyüşümüzün başında bir düden mağara oluşumunun içerisini keşfettik. Çoğu katılımcımızın ilk doğal mağara girişi deneyimiydi. Sonrasında Karadere Rüzgar Elektrik Santrallerini ziyaret ettik. Santralde görevli arkadaşlarda aldığımız bilgilere göre Fina Enerjinin bünyesinde işletilen santralde 12 adet 1,6 megawattlık türbin bulunuyor.

Bizim ziyaretimizin gerekleştiği gün hepsi tam kapasite çalışıyordu. Çok gürültülü çalışıyorlardı. Yanlarına 2 km yaklaştığımızdan itibaren bu sesleri duyuyorduk. Yakınında ise gürültüsü daha fazla. Görevli arkadaşlar gayet samimi bir şekilde doğal hayata etkileri konusunda da bize bilgiler verdiler. Türbinlerin kuşların yaşamına etkisi ile ilgili çalışmaların yapıldığından ve kuş ölümlerinden ziyade türbin yakınlarında yarasa ölümlerine rastladıklarını belirttiler. Verdikleri bilgiler ve sıcak çay ikramları samimi tavırları için Karadere Res çalışanlarına teşekkür ediyoruz.

Sonrasında sıkı bir yürüyüş ile Armağan Barajını ziyaret edip bitiş noktamız Armağan Köyü’ne varıyoruz.

Köyde bizi köy muhtarı Recep Dal ve sulama kooperatifi başkanı Bülent Özkaya karşıladı. Misafir evinde yer sofrasında yapılan çorba ve kuru fasulye ikramının ardından biraz müzik dinletisi ve sohbet gerçekleştirdik.  Armağan Köyü’n de bir kardeşlik sofrası kuruldu. Doğa, sevgi, tohum ve gelecek planlar konuşuldu. Baharda tohum ekim dikim işleri için sözleştik.  Misafirperverliği için Armağan Köyü muhtarı Recep Dal’a teşekkürlerimizi iletip ayrıldık.

 

Köy ve gençler bir araya geldi. Yeni umutlar yeşertildi. Baharda köyde toprak ile bir araya gelmek üzere…

Yürüyüş fotoğraflarına linkten ulaşabilirsiniz.

Etkinliklerimizi facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Selçuk Aslan

Doğaya Dönüş Gençlik ve Spor Kulübü

 

 

 

About Selçuk Aslan

someone who respects gaia

Bir yanıt yazın