26 Kasım Monopetra Doğa Yürüşü

26 Kasım Monopetra Doğa Yürüşü

    

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali sonrası kendimizi ormana attık. Yürüyüşümüz güneşli bir gün ile başladı. Eskiden yürüdüğümüz bu yerler sık ormandı. Çok değil 7 yıl öncesi. Son yıllarda artan kesimler yüzünden epey bir seyrelmiş orman. Bir o kadarda ziyaretçisi artmış. Her yer çöp. Ormancıların bıraktıkları atıklar. Yakıt ve yağ bidonları, kurdukları geçici yerleşimlerin malzemeleri, yürüyüşçü yada ne olduğunu bilmediğimiz bir çok kişinin yerlere attıkları su şişeleri, piknik, mangal kalıntıları. Kısaca Istancaların en güzel en bakir yerinin hali içler acısı.

    

Rotamızı daha önce hiç geçmediğimiz bir güzergahtan geçirdik. Neyse ki insanların henüz ulaşamadığı yerlerde vardı. Zirveye yaklaşınca durum değişti. Bizim haricimizde farklı ekiplerde vardı. Defineci olduklarını düşündüğümüz ekipten baya bir atık bırakılmıştı. Kendileri bizi fark edince farklı bir güzergaha konumlandılar. Zirvede çekilen hatıra fotoğrafları sonrası dönüşe geçtik. Ana yola yakın olan bu kısımın hali daha kötü idi. Yol boyunca 2 çuval çöp topladık. Buraların bu hale geleceği hiç aklıma gelmezdi.

    

Sonunda Velika Köprüsünde yürüşümüzü sonlandırıp Kırklareli’ne döndük.

Yürüyüşümüzü Kırklareli Üniversitesi Doğa Sporları Kulübü ile organize ettik. 27 kişilik bir ekiple etraftaki kirli görüntüleri saymaz isek keyifli bir yürüyüş yaptık. Yinede pek çok kişinin doğa ile buluşması ve gençlerin çevrenin korunması konusunda duyarlılığı mutluluk verici.

Yürüyüş fotoğraflarına linkten ulaşabilirsiniz.

Etkinliklerimizi facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Selçuk Aslan

Doğaya Dönüş Gençlik ve Spor Kulübü

 

 

 

 

About Selçuk Aslan

someone who respects gaia

Bir yanıt yazın